Modern Gallery
Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

NASZ "AREK"

wpisy na blogu

Wnioski, rady i spostrzeżenia

Blog:  olfar
Data dodania: 2010-04-15
wyślij wiadomość

Budując już  trochę mam takich kilka spostrzeżeń z którymi chcę się podzielić. Ci którzy już budują raczej nie skorzystają, ale Ci którzy mają dopiero zamiar się budować i nie siedzą w branży budowlanej mogą co nie co skorzystać. Poniżej wypunktowałem kilka moich spostrzeżeń i będę uzupełniał listę w miarę tego jak coś mi wpadnie do głowy. Enjoy

Przed kupnem działki budowlanej sprawdź czy jest uzbrojona lub jaka jest możliwość jej uzbrojenia (woda, energia elektryczna, kanalizacja, gaz) , jaki jest dla niej plan zagospodarowania ( w gminie lub urzędzie miasta ), czy nie jest zadłużona czy jest odrolniona. Brak czegokolwiek na Twojej działce znaczy że będziesz musiał wyciągnąć z kieszeni kassę... ;)

Z doświadczenia wiem że wiele osób biorąc się chcoćby za kupno działki na samym początku nie wie o co chodzi, kupuje działki nie uzbrojone z nadzieją że jakoś to będzie, a później np żeby mieć prąd trzeba dla niego wybudować extra stację transformatorową 15/0,4 kV (kilkadziesiąt tysięcy złotych) albo żeby mieć wodę musi wyłożyć kupę kasy żeby wybudować sobie wodociąg bo miejscowy zakład wodociągów i kanalizacji nie ma na to po prostu kasy lub nie ma tego w planach. Nigdy nie kupuj działki z kolizją tzn np linią energetyczną, siecią telekomunikacyjną, gazową, kanalizacyjną lub z wodociągim biegnącym przez środek czy część Twojej wymarzonej działki. Będziesz chciał kolizję usunąć więc czeka Cię: jeśli chodzi np o energetykę, to powiedzą Ci: "tak, można to przełożyć, ale trzeba zrobić na to projekt (około 5000,00 do 10000,00) a później zapłacic za wykonianie całości lub części prac (dziesiątki tysięcy złotych). Mówię tu tylko o poziomie napięcia do 15  kV bo powyżej po prostu 99,9 % ludzi nie będzie na to stać.Podobnie sprawa się ma z pozostałymi branżami. No i oczywiście cała kasa idzie z Twojej kieszeni. Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania Twoja działka i działki obok są przeznaczone pod budownictwo i usługi lub przemysł lekki zastanów się dwa razy przed kupnem tej działki . Mam znajomego który kupił ładną działkę za kupę kasy z planem zagospodarownia właśnie pod budownicwto mieszkaniowe i przemysł lekki. Załatwił papiery i miał ruszać z budową a tu sąsiad zza miedzy postawił o obok lakiernię samochodową mimo że okolica jest pełna domów mieszkalnych. Dramat.
Tyle jeśli chodzi o działkę.

1. Po zakupie projektu, przed adaptacją, zastanów się dobrze jakie zmiany chcesz w nim wprowadzić i niech architekt te zmiany w adaptacji naniesie.

Nie licz na fachowca i kierownika budowy że w trakcie budowy "coś sie wymyśli". Nie znaczy to że Ci nie pomogą, ale brak zmian w projekcie na etapie adaptacji może zakończyć się niepotrzebymi nerwami w trakcie budowy hehe....Teraz już to wiem ;) Poza tym wykonawca za dodatkowe prace najprawdopodobniej będzie chciał od Ciebie co...? Dodatkową Kassę : ))) !!!!

2. Przy wyborze fachowca, myślę że jednak lepiej jest wziąść firmę kilkuosobową która zajmuje się jedną, góra dwiema budowami naraz. Im większa firma tym więcej budów prowadzi równocześnie a jej właściciel jest rzadziej na Twojej budowie i co za tym idzie Twoja budowa może być niedopilnowana.

P.S. Jestem już pewien. Mała firma to większe prawdopodobieństwo lepszego murowania :(

3. Podziwiam ludzi którzy oddają budowę w ręce fachowca i jej sami nie doglądają. Pamiętaj ! Zawsze pilnuj swojego fachowca, bo niezależnie od tego jaki z niego kozak - nie ma siły, zawsze o czymś zapomni.

4.Trzymaj się potrzebnych przerw w budowie i wstrzymuj swojego fachowca tzn:

A] Po zalaniu betonem ław fundamentowych niech odczeka conajmniej tydzień z murowaniem bloczków; beton na ławy oczywiście min B20;

B] Zasypywanie fundamentów - pewno nie wszyscy wiedzą, ale fundamenty zasypuje się piachem. Licząc orientacyjny kosztorys dodaj średno 6000,00 zł na sam piach; piasek w fundamentach fachowiec niech zagęszcza warstwami a nie na hura wszystko naraz; rozciągnięcie kanalizacji zleć hydraulikowi - murarz to nie hydraulik;

C] Po zalaniu betonem pierwszej posadzki niech odczeka conajmniej tydzień z murowaniem ścian; beton na posadzkę oczywiście min B15 i conajmniej 12 cm;

D] Po zalaniu betonem stropu niech odczeka conajmniej tydzień z dalszymi pracami; beton conajmnie B20 (ja bedę lał B25);

5. Nigdy nie wchodź w taki układ że fachowiec załatwi Ci kierownika budowy. Będzie sobie budował i nikt go nie będzie kontrolował. A efekty mogą być później różne (mój fachowiec nie lubi się zbytnio z moim kierownikiem budowy a tzn że mój dom w efekcie będzie wymurowny lepiej ; ))));

6. Przed każdym etapem budowy spiknij fachowca i kierownika budowy. Niech wytężą swe umysły i wypracują kompromis. Po prostu nie dopuść do sytuacji że fachowiec sobie muruje według swojego uznania (i niekoniecznie robi to źle) a kierownik przychodzi na budowę i mówi że to coś tam trzeba poprawić albo wymurować od nowa. Oszczędzisz nerów wszystkim dookoła łącznie z sobą.

7. Dobry kierownik budowy to taki który interesuje się budową którą prowadzi i jest na niej często (zdarzają sie przypadki że inwestor widzi kierownika na budowie kilka razy albo wcale). Mój kierownik jest prakktycznie codziennie i pieniądze w niego zainwestowane są jednymi z lepiej wydanych w moim życiu ;)

8. Nie rozliczaj sie do końca ze swoim fachowcem przed zakończeniem budowy . Jak coś spapra, bedziesz miał argument w ręku aby to poprawił, lub gdy coś ostro spapra podstawę do tego by mu mniej zapłacić.

9. Kolejna złota myśl która przyszła za późno ;(((.  Przed rozpoczęciem budowy wybierz dobrego tynkarza. Następnie jego zapytaj którzy fachowcy dobrze budują. Tynkarz zawsze prawdę Ci powie, bo wie po kim musi prostować a po kim się nie narobi. Jeśli ktoś chce zaj...tynkarza z okolic Koszalina - pisać!

10. Drzwi wejściowe kupować na końcu !

11.Okna w łazience koniecznie od środka białe. Właśnie jesteśmy na etapie wyboru kafelek i nasze brązowe okna ograniczają nasz wybór. A szkoda !!!


P.S. Jeśli ktoś chce dodać złośliwy komentarz, niech sobie odpuści. Nie mądruję się, nie jestem wszechwiedzący, po prostu chcę pomóc początkującym.

olfar Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 4311
Komentarzy: 38
Obserwują: 7
On-line: 9
Wpisów: 12 Galeria zdjęć: 57
Projekt AR-1
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy bez poddasza bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Zachodniopomorskie
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2011 styczeń
2010 październik
2010 wrzesień
2010 sierpień
2010 lipiec
2010 czerwiec
2010 maj
2010 kwiecień
2010 marzec
2010 styczeń